İNGİLİZCE KELİME EZBERLEMEDE 2 YÖNTEM

İngilizce öğrenirken cümle kurmaktan, tense’leri öğrenmekten daha zahmetli bir şey varsa o da kelime ezberlemektir. Cümle yapısı, zaman çekimleri öğrenilse bile konuşabilmek için yeterli seviyede kelime öğrenmek gerekir. Birçok İngilizce öğrencisi, nasıl etkili kelime öğreneceği konusunda bilinmeze düşüyor. Böyle olunca da motivasyon düşüyor, hevessizlik ortaya çıkıyor. Burada, motivasyonunuzu kaybetmeden kelime ezberlemenin iki etkili yolunu bulabilirsiniz.

  1. ZİHİN HARİTASI (MIND MAP)
    Burada yapmanız gereken, zihninizde bir mekan oluşturup kelimeleri o mekana yerleştirmek. Örneğin, bir ev hayal edin. Bu evin bir de merdiveni olsun. Siz de üst kattan alt kata indiğinizi hayal edin. Her bir basamağa bir kelime yerleştirin aklınızda. Ve basamakları indikçe kelimeleri tekrarlayın. Aşağı indiniz, karşınızda mutfak var. Mutfağın kapısının üstünde yine ezberlemek istediğiniz bir kelime kocaman yazılmış. Mutfağa girdiniz, ocağın hemen altındaki çekmeceyi açtınız. Çekmecede bir kaşıklık var. Kaşıklığın her bir bölmesine istediğiniz kelimeleri yerleştirin. Bu şekilde, o zihninizdeki evden çıkana kadar kelimeleri istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Bunu yaparken bulunduğunuz ortamın sessiz olmasına özen gösterirseniz, daha etkili sonuç alabilirsiniz. Zihin haritanızı bitirdiğinizde kelimelerin anlamlarını kolayca hatırladığınızı göreceksiniz, çünkü kelimeleri zihninizde soyut olarak değil, somutlaşmış bir şekilde (kaşıklığın bir bölmesinde) hatırlayacaksınız.
  2. ÖĞRETME
    Diyelim ki, elinizde ezberlemeniz gereken yaklaşık 20 adet kelime var. Bu kelimelerin anlamlarını defterinize ya da herhangi bir yere yazdınız, anlamları az çok aklınızda. Şimdi, elinize bir peluş oyuncak alın. Hatta bir yastık da olur. Az önce yazmış olduğunuz o kelimeleri karşınızdaki objeye “öğretmeye” başlayın. Hatta ve hatta kelimeleri harf harf söyleyin. Anlamını anlatın, farklı kelimelerle anlatmaya çalışın. Emin olun anlatırken o kelime zihninizde büyük bir yer edinecek. Her yeni kelime ezberlemeniz gerektiğinde, peluşunuza ya da yastığınıza önceki ezberlediğiniz kelimelerle anlatın ki, pekişmiş olsun.

Bu iki yöntem kelime ezberleme açısından oldukça etkilidir. Tabii her şeyden önce bunu yapmak için heves ve azminiz olmalıdır. Zihniniz “aslında kelime ezberlemek istemiyorum, ezberlemek zorundayım” gibi şeyleri düşünürse zihin haritası kurmanız sizi çok zorlayacaktır. Bu azim ve heves için hedeflerinizi hatırlayın ve geleceğiniz için kendinizi en iyi hale getirmeye hazırlanın!

(Visited 191 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *