“Hem güzel vakit geçirmek, hem de İngilizcemi geliştirmek için dizi arıyorum.” diyenler için bu harika listeyi sizlerle paylaşıyorum.

  1. Doctor Who

İngiliz aksanı, tane tane cümleleri, müthiş genişlikte kelime dağarcığı ile bu dizi İngilizce öğrenmek isteyenler için bir hazine! Dizi, uzaylı bir adamın 1950’lerden kalma bir telefon kulübesi görünümündeki uzay gemisiyle zamanda ve uzayda yaptığı yolculukları ve yaşadıklarını anlatıyor. Hem uzaya dair, hem de tarihsel konuların ele alındığı dizide birçok karakter akışı olduğundan farklı aksanlarda ve şekillerde İngilizce duymak mümkün. (Van Gogh’un olduğu bölüm ağlama garantili!).

2. The Walking Dead

Gerilmekten tırnaklarınızı yiyip İngilizce öğrenmeye hazır olun! Bu dizi sizi şoktan şoka sürükleyip olduğunuz yerde bir duygu çorbası haline getirecek! Dizi, bir şerif yardımcısının gözünü hastanede açması ile başlıyor. Ne yazık ki, karakterimiz zombilerin istila ettiği bir dünyaya uyanıyor ve…olaylar gelişiyor. Sadece zombilerle savaşılan bir dizi değil, aynı zamanda insanların da kriz anlarında neler yapabileceğini, insan psikolojisinin potansiyelini gösteren bir dizi. İngilizce penceresinden bakarsak, kısa ve net cümleler oldukça fazla kullanılıyor ve Amerikan aksanı hakim.

3. How I Met Your Mother

Bir babanın, iki çocuğunu karşısına alıp eşiyle tanışma hikayesini anlattığı bir dizi olan How I Met Your Mother, hem İngilizce günlük konuşma dilini, hem de birçok deyim ve argo konuşmayı duymanızı sağlar. New York’ta yaşayan bir grup arkadaşın yaşadığı trajikomik olaylardan yola çıkan bu durum komedisi sizi ağlatıp güldürecek, ve tıpkı bir New Yorklu gibi konuşmanıza yardımcı olacak!

4. Friends

Friends, New York’da yaşayan altı arkadaşın günlük hayatlarını konu alan bir durum komedisi. Tıpkı How I Met Your Mother gibi oldukça komik ve günlük konuşma dili kullanan bir dizi. Sık tekrarlayan cümleler sayesinde İngilizcenizi pekiştirmenize olanak sağlar.

5. Modern Family

Yine günlük dilin etkili olduğu bir dizi olan Modern Family, kalabalık bir ailenin başından geçenleri ve gündelik hayatlarını anlatıyor. Aile içi günlük konuşmaların bol olduğu ve “boşluğunuza gelen” birçok esprisi ile Modern Family bu listede olmayı hak ediyor!

6. Sherlock

Listedeki tüm dizileri izlediyseniz, Sherlock tam size göre. Diğer dizilere nispeten günlük konuşma cümlelerinin daha uzun olduğu, biraz daha hızlı bir konuşma tarzının benimsendiği Sherlock, Arthur Conan Doyle’un meşhur dedektif Sherlock Holmes karakterinden esinlenerek yapılmış modern bir uyarlama. Dizideki olaylar, ters köşeler, karakterler oldukça ilgi çekici. İngiliz aksanı olduğundan, cümleler uzun olsa bile kelimeleri seçebilir, dinleme ve konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz.

(Visited 103 times, 1 visits today)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *